niedziela, 4 listopada 2007

Zabudowa poddasza

Rigips

Zabudować poddasze może każdy. Warto jednak pamiętać o tym, aby używać kompletnego systemu jednego producenta, na przykład Rigistil firmy Rigips. Tylko one zapewniają zachowanie wszystkich norm technicznych Instytutu Techniki Budowlanej – będą bezpieczne i trwałe.


Kilka zasad
· W zabudowie stosujemy płyty gipsowo - kartonowe ogniochronne GFK (oznaczone czerwonymi napisami) o grubości 12,5 lub 15 mm.
· Dobra izolacja termiczna zależy od grubości wełny mineralnej.
· Profile, do których mocowane są płyty gipsowo – kartonowe muszą być dobrze wypoziomowane.

Zacznij od...
Do elementów drewnianej konstrukcji dachu (krokwi, jętek, kleszczy itp.) montujemy wieszaki systemowe. Następnie przypinamy do nich profile, na przykład Rigistil, pamiętając o tym, aby konstrukcja ustawiona była prostopadle do krokwi (jętek, kleszczy). Profile główne powinny przebiegać
w rozstawie co najmniej 40 cm . Po wypoziomowaniu konstrukcji odpinamy profile i układamy pomiędzy krokwiami wełnę mineralną czyli ocieplenie. Należy stosować dwie warstwy ocieplenia ułożonych poprzecznie do siebie. Pamiętać należy również o zostawieniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy połacią dachu a izolacją, o szerokości od 2 do 5 cm . Montujemy z powrotem profile, które podtrzymują teraz wełnę mineralną, a następnie przystępujemy do oklejania całej konstrukcji folią paroizolacyjną. Folię mocujemy po wewnętrznej stronie ocieplenia za pomocą dwustronnie klejącej taśmy. Kolejny krok to zamocowanie płyt gipsowo – kartonowych do profili. Płyty montujemy poprzecznie do rusztu co pozwala nam na uzyskanie większej sztywności zabudowy. Przy montażu płyt nie wolno dopuścić do powstania spoin krzyżowych. Ważna jest także kolejność układania płyt na poddaszu. Najpierw płytuje się ścianki działowe rozdzielające pomieszczenia, a następnie sufity i skosy dachowe.
Połączenia płyt wypełniamy systemową masą szpachlową na przykład Rigips Vario i wykańczamy masą finiszową (wygładzającą) ProFin Mix.

A wykończ...
Zagruntowaną powierzchnię płyt gipsowo – kartonowych możemy wykańczać praktycznie każdym materiałem naściennym: farbami, tapetami lub płytkami ceramicznymi. Pozostaje tylko ustawienie mebli i z dumą możemy pokazywać wszystkim nasze dzieło.

Brak komentarzy: