wtorek, 24 lutego 2009

Mieszkanie na poddaszu

Wielu osobom marzy się mieszkanie na poddaszu, które zwykle kojarzą nam się z przytulnym, romantycznym lokum, takim z marzeń i w którym można pomarzyć. Dlatego jeśli mamy dom może warto zastanowić się nad powiększeniem go o kilka pomieszczeń mieszkalnych. 

Urządzenie mieszkania na strychu często wiąże się z przebudową, choć czasami wystarczy jedynie adaptacja pomieszczeń. Przebudowa jak sama nazwa wskazuje wiąże się z pracami budowlanymi, które najczęściej polegają na wstawieniu okien lub zmianie ich wielkości, wstawieniu lub usunięciu ścianek działowych, przebiciu otworów drzwiowych. Adaptacja nie wiąże się z robotami ingerującymi w konstrukcje budynku, zwykle trzeba przy niej wymienić instalację elektryczną, grzewczą oraz odnowić elewację.

Przebudowa poddasza wiąże się z koniecznością sprawdzenia możliwości konstrukcyjnych. Uprawniony inżynier lub rzeczoznawca budowlany musi obejrzeć strych i ocenić, czy zmiany, jakie będą wiązały się z przebudową i adaptacją są możliwe do wykonania. Z kolei architekt sprawdzi czy wysokości strychu, rozmieszczenie instalacji oraz konstrukcja dachu pozwolą na odpowiednie zmiany funkcjonalne i na zakwalifikowanie poddasza jako przestrzeni mieszkalnej. 


Brak komentarzy: