piątek, 23 listopada 2007

Dobre poddasze

Dobre poddasze to prawidłowo zaprojektowana przestrzeń, która zaspokaja potrzeby jego użytkowników. Potrzeby zarazem funkcjonalne i estetyczne, kryje przytulne, atrakcyjne wnętrza.

Poddasze w domu jednorodzinnym, (który zazwyczaj składa się z parteru i piętra ukrytego pod dachem) stanowi ważną jego część. To tu mieszczą się pokoje sypialne, duża łazienka, przestrzeń tzw. „hobby”. Jest to część prywatna, należąca do domowników, którzy tu odnajdują swój prawdziwy azyl.

Aby poddasze było domowym azylem, idealnym miejscem do pracy i wypoczynku, muszą być spełnione następujące warunki:

  1. Konstrukcja dachu i poddasza pozwalająca na wykorzystanie przestrzeni przez jej użytkowników.
  2. Dobre rozłożenie funkcji, jakie mają się znaleźć na poddaszu
  3. Doświetlenie oknami do poddaszy całej powierzchni poddasza, przy spełnieniu następujących warunków:
Prawidłowa instalacja zapewniająca dobrą widoczność
Sposób rozmieszczenia okien - źródło naturalnego światła i świeżego powietrza, niezbędnego do dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania
Bezpieczne otwieranie okien i łatwość umeblowania – czyli możliwości funkcjonalnego wykorzystania powierzchni mieszkalnej
Oszczędność energii – możliwość doświetlania powierzchni trudno dostępnych i brak możliwości ucieczki ciepła (szczelna obudowa okna)






źródło: www.domzpoddaszem.pl

Ścianka kolankowa poddasza

W przypadku domów z poddaszem niezbędne jest wymurowanie ścianki kolankowej. Jej wysokość zależy od przeznaczenia poddasza. Jest to zewnętrzna ściana konstrukcyjna na poziomie poddasza, biegnąca wzdłuż połaci dachowej. Na niej oparta jest konstrukcja więźby dachowej. Ścianka musi więc być tak wykonana, by przenosiła obciążenie z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji. Wykonuje się ją po to, by zwiększyć wysokość i przestrzeń poddasza wykorzystywanego jako strych, suszarnia czy pomieszczenie mieszkalne.


Wysokość ścianki kolankowej zależy również od kąta nachylenia dachu i zazwyczaj nie przekracza 1,5 m. Przejmuje obciążenia zewnętrzne z dachu oraz ciężar własny konstrukcji więźby dachowej i przekazuje na niżej położone elementy konstrukcyjne.

W domach wznoszonych w technologii tradycyjnej zwykle muruje się ją z tych samych materiałów, co ściany nośne, i wzmacnia żelbetowymi wieńcami oraz słupkami. Może być również wykonana z drewna i stanowić integralną część więźby dachowej. Obmurowuje się ją jeszcze tylko cienką ścianką osłonową, ochraniającą drewnianą konstrukcję przed wpływami atmosferycznymi.

Wysokość ścianki kolankowej dobiera projektant w zależności od przeznaczenia poddasza, uwzględniając między innymi szerokość budynku, rodzaj konstrukcji dachowej oraz kąt nachylenia połaci. Poddasze nieużytkowe przeznaczamy zazwyczaj na rzadziej wykorzystywane pomieszczenia gospodarcze, dlatego wysokość ścianki kolankowej zwykle nie przekracza 70 cm. Jeżeli poddasze jest użytkowe, ścianka kolankowa zwykle jest wyższa i ma wysokość 80-110 cm (na poziomie parapetu okiennego). Łatwiej wtedy ustawić niskie sprzęty, a także tak umieścić okna połaciowe lub w lukarnie, by wygodniej było z nich korzystać. Gdy ścianka ma 140-150 cm wysokości, można przy niej postawić stół z krzesłami, biblioteczkę lub szafkę z telewizorem. W odległości 50 cm od ścianki można już swobodnie chodzić bez konieczności pochylania głowy. Jednak konstrukcja takiej ścianki jest dość skomplikowana, przede wszystkim z powodu wiotkości fragmentów muru pomiędzy otworami okiennymi. Dlatego lepiej wymurować ją do górnego poziomu okien – zwykle 200 do 210 cm nad poziomem podłogi. Pomieszczenia będą wtedy niewiele niższe od typowej kondygnacji, co pozwoli na swobodne zagospodarowanie powierzchni, nie ograniczone żadnymi barierami. Należy jednak pamiętać, że dom będzie już wyglądał jak piętrowy i wtedy od talentu architekta uzależniona będzie atrakcyjność tak wysokiej bryły budynku.


Zródło: budnet.pl

niedziela, 4 listopada 2007

Zabudowa poddasza

Rigips

Zabudować poddasze może każdy. Warto jednak pamiętać o tym, aby używać kompletnego systemu jednego producenta, na przykład Rigistil firmy Rigips. Tylko one zapewniają zachowanie wszystkich norm technicznych Instytutu Techniki Budowlanej – będą bezpieczne i trwałe.


Kilka zasad
· W zabudowie stosujemy płyty gipsowo - kartonowe ogniochronne GFK (oznaczone czerwonymi napisami) o grubości 12,5 lub 15 mm.
· Dobra izolacja termiczna zależy od grubości wełny mineralnej.
· Profile, do których mocowane są płyty gipsowo – kartonowe muszą być dobrze wypoziomowane.

Zacznij od...
Do elementów drewnianej konstrukcji dachu (krokwi, jętek, kleszczy itp.) montujemy wieszaki systemowe. Następnie przypinamy do nich profile, na przykład Rigistil, pamiętając o tym, aby konstrukcja ustawiona była prostopadle do krokwi (jętek, kleszczy). Profile główne powinny przebiegać
w rozstawie co najmniej 40 cm . Po wypoziomowaniu konstrukcji odpinamy profile i układamy pomiędzy krokwiami wełnę mineralną czyli ocieplenie. Należy stosować dwie warstwy ocieplenia ułożonych poprzecznie do siebie. Pamiętać należy również o zostawieniu szczeliny wentylacyjnej pomiędzy połacią dachu a izolacją, o szerokości od 2 do 5 cm . Montujemy z powrotem profile, które podtrzymują teraz wełnę mineralną, a następnie przystępujemy do oklejania całej konstrukcji folią paroizolacyjną. Folię mocujemy po wewnętrznej stronie ocieplenia za pomocą dwustronnie klejącej taśmy. Kolejny krok to zamocowanie płyt gipsowo – kartonowych do profili. Płyty montujemy poprzecznie do rusztu co pozwala nam na uzyskanie większej sztywności zabudowy. Przy montażu płyt nie wolno dopuścić do powstania spoin krzyżowych. Ważna jest także kolejność układania płyt na poddaszu. Najpierw płytuje się ścianki działowe rozdzielające pomieszczenia, a następnie sufity i skosy dachowe.
Połączenia płyt wypełniamy systemową masą szpachlową na przykład Rigips Vario i wykańczamy masą finiszową (wygładzającą) ProFin Mix.

A wykończ...
Zagruntowaną powierzchnię płyt gipsowo – kartonowych możemy wykańczać praktycznie każdym materiałem naściennym: farbami, tapetami lub płytkami ceramicznymi. Pozostaje tylko ustawienie mebli i z dumą możemy pokazywać wszystkim nasze dzieło.