niedziela, 12 sierpnia 2007

Czy warto zamieszkać na poddaszu?

Wszyscy, którym marzy się przytulne, klimatyczne poddasze z ładnym widokiem na miasto, mogą zapomnieć o rychłej realizacji tego pragnienia. Od pewnego czasu takie lokaly są bardzo popularne i pożądane wśród kupujących, a ich podaż jest ograniczona.

Na pocieszenie powiemy, że mieszkanie na poddaszu to nie same przyjemności. Pomijając długi czas, który trzeba będzie poświęcić na szukanie wymarzonego lokum, pomieszczeń do zaadaptowania nie ma prawie wcale.

Wprawdzie Katarzyna Cyprynowska z agencji nieruchomości Metrohouse twierdzi, że poddasza są tańsze od zwykłych mieszkań średnio o około 10-15%, ale często trzeba się liczyć z brakiem windy. Poddasza kupują przede wszystkim ludzie młodzi, artyści, osoby które mają wolny zawód. Małgorzata Witkowska-Zwiep z Metrohouse ostrzega też, że koszt adaptacji takich lokali bywa bardzo duży.

W monitorowanych przez Metrohouse miastach nie znaleziono żadnego poddasza wystawionego aktualnie na sprzedaż w Sopocie, Gdańsku, Łodzi, Wrocławiu i Warszawie. Małgorzata Witkowska-Zwiep mówi, że ostatnie poddasze na Dolnym Mokotowie w okolicach ul. Gagarina, na 5. piętrze sprzedane zostało za 5 000 zł za m2. Poddasze było bez windy, ale wykończone pod klucz.

Dla porównania w Krakowie, chlubiącym się największą liczbą kamienic, do sprzedania są w tej chwili tylko dwa poddasza. Żadne z nich nie leży w centrum. Oba nie należą też do "pierwszego gatunku" atrakcyjnych lokali tego segmentu. Pierwsze poddasze to 36-metrowe studio na 3. piętrze przedwojennej ceglanej kamienicy na Starym Podgórzu, które właściciel wycenił na 305 000 zł. Drugie poddasze przy ul. Szuwarowej, na ostatniej kondygnacji czteropiętrowego bloku z 2002 roku ma 47 m2 powierzchni i taką samą cenę jak poprzednie.

Podobnie jest we Wrocławiu i Poznaniu. Zaadaptowane poddasze (56 m2) na uboczu Wrocławia kupić można już za 270 000 zł. Na poznańskim Grunwaldzie poddasze o powierzchni całkowitej 96 m2 liczonej po podłodze i powierzchni użytkowej około 60 m2, na drugim piętrze w dwupiętrowej willi z cegły, z lat 40. to koszt 295 000 zł. Z raportu agencji Metrohouse wynika, że najtaniej lokal tego typu kupimy w Łodzi (już od 2 500 zł za m2).

źródło: http://www.luxlux.pl/artykul/1388/czy_warto_zamieszkac_na_poddaszu


Brak komentarzy: